Živimo u svetu gde se žrtva i dalje posmatra kao glavni krivac uz komentare:
“Šta je tražila – to je dobila.”
“Sama ga je izazvala.”
“Pa ako joj je. Što ostaje toliko sa njim, ovo mu nije prvi put.”
Odmah na početku želim da kažem da nisi kriva i da ga nisi ti izazvala.
Problem je u osobi koja je nasilna i tu nema opravdanja, ne traži krivca u sebi!
Kao nasilnika možda zamišljate nekog ko je očigledno agresivan, neuredan, neobrazovan.
Ipak, nasilnici mogu biti i jako uspešni, moćni, cenjeni, uglađeni, harizmatični ljudi.
Upravo oni su mnogo opasniji jer se dešava da se žrtvi ne veruje i da takav uglađeni nasilnik ima moćne prijatelje i veze pa se sve zataška.
EDUKACIJA O OVOJ TEMI JE NEOPHODNA SVAKOJ ŽENI I ZATO VAS MOLIM DA TEKST PODELITE SA SVIM ŽENAMA KOJE POZNAJETE.
Zašto žrtva ostaje u nasilnom odnosu?
Ovo je pitanje koje se često postavlja.
Često nije u pitanju samo strah, mnogo je kompleksnije. Probaću ukratko da objasnim:
- Finansijska zavisnost od nasilnika
ŽENE, POTRUDITE SE DA IMATE SVOJ DINAR!!! Obrazujte se, radite, zarađujte.
Koliko god da zarađujete, samo imajte dovoljno da možete da u svakom trenutku odete ako se nađete u nasilnom odnosu!
2. Deca
Ostajanje u nasilnom odnosu zbog dece je najveća moguća greška!
Ako imate ćerku dajete joj model ponašanja “Ćuti i trpi” i vrlo je verovatno da će i ona naći nasilnog partnera, koliko god to svesno ne želi.
Ako imate sina, on gleda nasilnog oca i uči da je nasilje sastavni deo partnerskog odnosa.
Naravno, ovo ne mora biti nužno tako. Ako deca uvide koliko je sve to pogrešno mogu poželeti da budu sve suprotno od toga, mogu raditi na sebi i zaštititi sebe takvih odnosa i ponašanja.
Ipak, rizik je prevelik i za vas i za decu i za njihovu budućnost da ostajete u nasilnom odnosu.
3. Sindrom skuvane žabe
Znate onu priču, kada žabu ubace u vrelu vodu ona skoči, izađe iz lonca, pobegne, ne skuva se.
Kada žabu ubace u hladnu vodi i polako podgrevaju ona ne odlazi, ne oseća da se temperatura menja, na kraju se skuva.
Upravo ovako počinju odnosi sa manipulativnim i nasilnim osobama. Pisala sam već o tome, ostaviću link na kraju teksta.
Mnogi nasilnici kriju svoje pravo lice na početku.
Obasipaju vas pažnjom, poklonima, lepom gestovima, hvalospevima, sve ide brzo, vi ste njihova “srodna duša”, vi se osećate kao na sedmom nebu i pomislite da je možda previše dobro da bi bilo istinito, ali ipak pomislite da umišljate i nastavljate odnos. UVEK KADA OSETITE DA NEŠTO NE VALJA POSLUŠAJTE TAJ GLAS.
U nasilnim odnosima je upravo ovo faza podgrevanja žabe. Ne mora biti pravilo, ali ipak obratite pažnju.
U nastavku teksta napisaću na koja je još ponašanja bitno da obratite pažnju.
Nakon što ste vi omekšali, spustili zidove, izgradili poverenje, idealizovali takvu osobu – kreće njena kontrola a ta ponašanja koja su imala za cilj da vas “obore s nogu” – nestaju. Ovde kreće traumatska povezanost.
4. Traumatska povezanost
Traumatska povezanost je odnos lojalnosti prema nasilniku. Do traumatske povezanosti dolazi kroz krug zlostavljanja koje je naizmenično praćeno LJUBAVLJU I NAGRADOM. Ovakvu vezu je jako teško prekinuti, ako se pronađete u ostatku teksta obavezno potražite stručnu pomoć.
Scenario ide ovako – Udari te, izvinjava se, obećava da neće nikada više, kupi cveće, poklone, bude najbolji muškarac na svetu i bude miran… do sledećeg udarca. To je tako samo na početku, dok te ne uvede u krug zlostavljanja gde se više ne izvinjava, ne obećava da neće više nikada, čak te ubeđuje da si za sve ti kriva i da si ti to izazvala u njemu. Ovde ne moramo nužno da govorimo o fizičkom nasilju, isto važi i za psihičko nasilje.
NIKADA SE OVAKVE STVARI NE MENJAJU. KOLIKO GOD DA OBEĆAVA, MOŽE SAMO GORE DA BUDE.
AKO JE MALTRETIRAO JEDNU PARTNERKU I SLEDEĆU ĆE. TO JE PATERN KOJI SE PONAVLJA. NE MISLI DA SI IZUZETAK.
Kako prepoznati nasilnu osobu na samom početku?
Kao što sam gore napisala, ženama obično proradi unutrašnji alarm na samom početku da nešto nije u redu, ali ipak to ignorišu.
Ne ignoriši.
Pre nego što uđeš u neki odnos moraš da budeš u dobrom odnosu sa sobom, da nisi gladna ljubavi i da ne ulaziš u vezu pošto – poto koliko da ne budeš sama. Jer ako si spremna da uđeš u bilo kakvu vezu samo da ne budeš sama, vrlo je moguće da ćeš i UPRKOS prepoznavanja upozoravajućeg ponašanja ući u vezu.
Moraš da imaš svoje granice i standarde koje poštuješ i preko kojih ne ideš ni pod kojim uslovom.
Dešava se da žene idu iz jednog nasilnog odnosa u drugi i kažu “Nemam sreće u ljubavi.”
NE, NIJE DO SREĆE I SUDBINE. MORAŠ DA ZALEČIŠ SEBE, DA VIDIŠ ŠTA MOŽEŠ DA PROMENIŠ U SEBI DA VIŠE NE BUDEŠ SAVRŠENI PLEN ZA NASILNIKA. ONI ZNAJU DA NAMIRIŠU SLABOST I PAŽLJIVO BIRAJU SVOJU ŽRTVU.
Kada kažem slabost, ne mislim da je žrtva slaba, samo previše ugađa, previše vidi dobro u ljudima čak i kad dobrog nema, previše gazi sebe i svoje granice i previše dozvoljava u ime “ljubavi”, nema samopoštovanje i duboko u sebi veruje da bolje ne zaslužuje.
Zato je nakon raskida ili razvoda potrebno napraviti pauzu, zalečiti rane, zavoleti sebe pa tek onda razmišljati o nekom narednom odnosu. Ulazak iz veze u vezu ne rešava ništa!
Sada da se vratimo na ponašanja na koja je BITNO DA OBRATITE PAŽNJU:
- Osećaš da nešto nije u redu, iako sve izgleda u redu. Nemaš konkretnu stvar, ali imaš jak loš osećaj.
- Govori da su mu sve bivše lude.
- Sve ide ekstremno brzo – nakon prvog izlaska shvata da ste srodne duše, nakon 2 dana mu nedostaješ, ne može da živi bez tebe, nakon 3 dana te voli i upoznaje sa porodicom. Dobro razmisli kakva je pozadina ovog brzganja.
- Konstantno slanje poruka i zivkanje – u početku možda izgleda slatko, ali ovo je način uspostavljanja kontrole, ispituje te gde si, s kim si, koliko još ostaješ tu, zašto ne odgovaraš na poruke, “slučajno” se pojavljuje baš tu gde si.
- Posesivnost – Bićeš moja ili ničija, ljubomorne scene oko svega, traženje objašnjenja i pravdanja. Ljubomoran je čak i na aktivnosti u kojima ne učestvuje – recimo odlazak kod drugarice, frizera, kozmetičara, na trening, na posao. Često nagovaraju devojku/ženu da napusti posao jer “on može da izdržava sve”u stvari ne želi da ona bude okružena drugim muškarcima, plus uspostavlja finansijsku zavisnost. Koliko god delovalo primamljivo, ipak se potrudite da uvek imate svoj dinar.
- Izolacija – Prvo se trudi da očara vaše prijatelje i rodbinu, onda kreće kampanju “Nisu ti prijatelji dobri za tebe” kreće da priča loše o tvojim prijateljima, porodici, smeta mu kad se zadržiš kod rodbine ili kod prijatelja, sve ti govori “za tvoje dobro jer ti ljudi ti ne misle dobro, samo ti to ne vidiš” Neretko se dešava da u potpunosti zabrane da posećujete svoje roditelje i porodicu. Uspostavljaju potpunu kontrolu i zavisnički odnos. Sada ste bez posla, novca, prijatelja, porodice, nemate razumevanje i podršku, imate samo njega – sve je ostvario kako je zamislio
- “NE” tretira kao početak pregovora, ne kao kraj diskusije. Ne voli da čuje ne, navaljuje na različite načine dok se ne predomislite.
- Određuje vam kako se oblačite, kako se šminkate, s kim se čujete, s kim se viđate, nameće svoje kodekse i vremenom vam uskraćuje pravo na odlučivanje. On odlučuje da li se i kako vi šminkate, kako se oblačite, gde se krećete, s kim se družite. Ovo može jaaako perfidno da se uradi da vi uopšte i ne primetite da ste postali njegova marioneta. Jednostavno vremenom zaboravite koje su bile vaše želje, ambicije, snovi. Mnoge žene nakon ovakvih odnosa ne znaju ni ko su, ni šta žele, ni koja im je omiljena boja, koje im je omiljeno jelo…potpuno izgube sebe – neprimetno.
- Ponižava i kritikuje druge dok je on superioran – Ovo takođe može biti zavijeno u obliku “šale” gde se vi preispitujete da li preterujete što vas takvo ponašanje vređa, ali može biti i potpuno očigledno, gde vas u društvu ili nasamo ponižava, naziva glupačom, nesposobnom, ružnom, debelom itd. NIKADA NE TRPITE OVAKVE STVARI.
- Uvek su mu drugi krivi – bilo da je u pitanju porodica, prijatelj, partner, poslovni saradnik, šef, UVEK SU DRUGI KRIVI. Uvek je on žrtva. Ne izvinjava se kada pogreši.
- Kada pričate o svojim emocijama govori da ste ludi, da umišljate, da preterujete, ne želi da polemiše dalje.
- Učestalo konzumira alkohol – Alkoholizam je IZUZETNO čest u nasilnim odnosima. Alkoholizam vremenom dovodi do paranoidnih ideja ljubomore. Možda u početku ne izgleda zabrinjavajuće, možda čak izgleda zabavno, kao opušten lik, ipak zapazite da li je to njegov način da pobegne od problema jer ako jeste – već je u mnogo većem problemu jer mu preti zavisnost. I vama brojni potencijalni problemi uz njegovu zavisnost.
Ovo su neka od upozoravajućih ponašanja. Nemojte da ih ignorišete.
Kako da zaštitite sebe od ovakvih odnosa?
- EDUKACIJA, EDUKACIJA, EDUKACIJA.
- NE IGNORISATI UPOZORENJA.
- RAD NA SEBI!!!
- JASNO POSTAVLJANJE I POŠTOVANJE LIČNIH GRANICA.
- FINANSIJSKA NEZAVISNOST.
- NE TRAŽITI OPRAVDANJA ZA AGRESIVNO PONAŠANJE PARTNERA.
Preporuka filmova
Pogledajte sledeće filmove i pokušajte da razumete obrasce koji se dešavaju u pozadini:
- 9 i po nedelja – pratite kako se odnos razvija i kakve se manipulacije dešavaju.
- American Murder – The family next door – dokumentarac rađen po istinitoj priči.
- Serija You – posebno prvu sezonu gde je najbolje prikazano na koji način se bira žrtva.
Iskustvo jedne hrabre žene koja je želela da podeli svoju priču kako bi nekom pomogla:
Tekst o manipulatorima:
Obavezno pročitaj i ovaj tekst: Manipulatori – ko su, kakve tehnike koriste i kako neko postaje manipulator?